12 Lip, 2016

Wypas owiec w Bieszczadach

Tekst mocno humorystyczny.

Od kiedy istnieje wypas owiec w Bieszczadach?

Mamy XXI wiek. Wiek, w którym wypas owiec w Bieszczadach jest stałym elementem tzw. średnio trudnych fraz do „wypozycjonowania”. Czy to na pewno prawda…?

 1. Dobry content na stronie skupiony wyłącznie na poszukiwanej przez internautów frazy pt. „Wypas owiec w Bieszczadach”.
 2. Dobór pomocniczych fraz o bieszczadach i owcach.
 3. Linkowanie wewnętrzne.
 4. Linkowanie zewnętrzne: SWL. Proszę Xann Internet Solutions o podlinkowanie. 😀

Wracając do poprzedniego nagłówka: z wypasem owiec mamy do czynienia już od zarania dziejów. Królowie, Carowie i inni władcy codziennie zmagali się z problemem wełny i produkcji ubiorów na swoje „dwory”. Mamy więc sporo do napisania, bo każdy władca w każdym państwie musiał wypasać owce w Bieszczadach po to, aby mieć możliwie sporo wełny do produkcji szat, okryć, firanek, obrusów i czego dusza jeszcze zapragnie.

Gdzie wypasać owce?

Oczywiście w bieszczadach. Bieszczady są idealnym miejscem do wypasu owiec, ponieważ jest tam wiele trawy i polan, na których można przeprowadzać wypas owiec. http://wyborcza.pl/1,91446,16599031,Dluzszy_wypas_owiec_w_Bieszczadach_i_Beskidzie_Niskim.html pisze o dłuższym wypasie, więc pewnie i w tym roku tak się dzieje. Rok 2016 również będzie znany pod hasłem „Wypas owiec w Bieszczadach – 2016”.

[Aktualizacja 11.08.2016]

Jakość wełny z owiec odbywających wypas w Bieszczadach.

Coraz więcej słyszy się na świecie o tym, że ekologiczna żywność, ekologiczna skóra, ekologiczne tkaniny, ekologiczne pieluchy etc. Niestety w dobie „eko” wszyscy są nastawieni na wygórowane ceny usług, produktów a czasem nawet specjalnych coachingów bądź spotkań motywacyjnych. Jakie ma to przełożenie na dzisiejszy świat? Bardzo istotne. Naukowcy w laboratoriach w Boston Massachusetts opracowali specjalną metodę obliczania wagi problemu „eko” (tak, to jest problem) w miarę rozwoju krajów. Efekt jest taki, że tylko w Europie szacuje się, że około 60% populacji chce mieć wszystko „eko” na wypasie. Ten wypas jest dosyć kosztowny, ale w dobie światowego kryzysu na świecie nikt nie myśli o tym, co robić z pieniędzmi, bo albo ich się po prostu nie ma, albo posiada się ich dostatecznie za dużo. Koniec końców i tak zawsze idzie o jakość, jak mówi tytuł tego nagłówka.

Jakość wełny owiec z wypasu w bieszczadach można sklasyfikować w dwojaki sposób. Wełna z owiec czarnych jest czarna, a z białych – biała. To proste. Inną sprawą jest to, że w zależności, czy wypas owiec w bieszczadach ma trawę długą czy krótką, to istnieją przesłanki, że długość trawy ma znaczenie w przypadku gęstości wełny owiec z wypasu w bieszczadach oraz jej twardości. I tak kolejno:

W długich trawach ze względu na rozwój szkodników bądź innych żyjątek, wypas owiec w bieszczadach jest zagrożeniem dla wielu gatunków, oprócz Owiec. Owce te pożerając trawę, tworzą sobie długą wełnę, ale czasami ta wełna może być niestety czerwona od krwi zeżartych wraz z nią stworzeń, które to stworzenia nie miały ekologicznej diety. Licząc na to, że 60% gryzoni na wypasie owiec jest „eko” to wraz z „eko” trawą, możemy dostać wiele ton wełny „eko” prosto z biednej owcy z wypasu w Bieszczadach.

Różnica pomiędzy wypasem owiec w Bieszczadach a Kaszubach.

Jeżeli już o tym mowa, to należy sięgnąć nieco dalej w historie. Od lat wiadomo, że wypasem owiec zajmowali się górale. Hale, olbrzymie łąki były domeną górskich gospodarzy. Juhasy i Bace doskonale wiedzieli, jak wystrzyc nawet najgorszą trawę owcami. Znali każdą z nich, a nawet potrafili za ich pomocą przepowiadać pogodę na parę dni do przodu. Ciekawe? Naturalnie. Najciekawsze jest jednak to, że przy pomocy wypasu owiec, Bace i Juhasy potrafili na wiele tygodni odejść po części od swoich domostw, utrzymując w ten sposób całkiem niezłe relacje ze swoimi żonami, teściowymi, babciami, prababciami, które wypas owiec w bieszczadach traktowały raczej jako wyższą konieczność. W końcu wełna, mleko, mięso – to rzeczy, które zawsze dawały w jakimś stopniu przysłowiowy „chleb”, dzięki czemu nie trzeba było się bać o przyszłość. Wracając do różnic pomiędzy wypasem owiec w Bieszczadach a Kaszubach, to chodzi naturalnie o jakość trawy. Kaszuby to raczej tereny mocno nizinne, gdzie gospodarze woleli sto razy bardziej uprawiać zboża oraz warzywa gruntowe, niż pieprzyć się z wypasem owiec. To bardzo logiczne, gdyż w górach a tym bardziej na południowym wschodzie, tereny górzyste nie pozwalały na uprawę wspomnianych wcześniej dóbr. Wypas owiec w Bieszczadach w związku z tym był jednym z podstawowych mechanizmów gospodarczych w Bieszczadach.

Wełna wełnie nierówna – czy wypas owiec w Bieszczadach przynosił lepszą jakościowo wełnę, niż wypas owiec w Zakopanym?

Zdania są podzielone. Jedni uważają, że wełna zakopiańska nadawała się do dupy, a drudzy uważali że jeszcze głębiej. Ogólnie wszystko roznosi się o trawę. Wypas owiec w Bieszczadach miał jednak jeden mankament, a były nim jeże, które beztrosko owce z wypasu niechcący zjadały. Drugą stroną medalu było jednak to, że owe jeże, perfekcyjnie czesały swoimi igłami wełnę z wypasu bieszczadzkich owiec, czego niestety już nie dało się zrobić w zakopanym, gdzie zazwyczaj było zimno jak cholera i jeże nie wychodziły na hale. Bace i Juhasy zgodnie twierdzą, że najlepszej jakości wełna pochodziła z wypasu owiec w Bieszczadach.

Jak wygląda wełna z wypasu owiec w Bieszczadach?

Wypas owiec w BieszczadachCiepło. Wełna z prawidłowego wypasu owiec miała niebywałe właściwości termiczne, które były jednym z głównych powodów do tego, aby taką wełnę eksportować. Z takowej wełny przygotowywano oczywiście jakieś płótna/materiały, ale nie zawsze, ponieważ z oskórowanej owcy robiono również bardzo efektowne dywaniki.
PS. tekst będzie rozwijany.

The following two tabs change content below.

Mateusz Markiel

Online Marketing Consultant w SEM Consulting
Uwielbiam audytować strony i dociekać najdrobniejszych szczegółów w związanych z optymalizacją pod kątem SEO. Tworzę ciekawe strategie linkbuildingowe jak i content marketingowe dla małych i dużych. Pasjonat SEM-u i E-mail Marketingu zarówno w komunikacji wewnętrznej z klientem (newsletter-y) jak i zewnętrznej z klientem potencjalnym.

Ostatnie wpisy Mateusz Markiel (zobacz wszystkie)

6 komentarzy

 1. Michał pisze:

  Dobre, dobre. Chodzi mi o tekst http://seoparty.net/wyniki-testow-pingwina-4-0/ rzeczywiście strona w TOP10 😉 Pozdrawiam i miłego dnia!

 2. Sebastian pisze:

  Dobry tekst pod case. Komuś się na prawdę chciało pisać. 😉

 3. AdamD pisze:

  Ja na razie ze swoją produkcją na pozycji powyżej 20. Na razie. -;)

 4. AdamD pisze:

  A moja nadal poza 20 😉

 5. agroturystyka pisze:

  moze trzeba bedzie skorzystac z tego systemu zeby swoja strone popchnac do top10

 1. Październik 15, 2016

  […] użyczył swojego bloga http://markiel.eu, na na którym opublikował mega superowy artykuł: wypas owiec w Bieszczadach oczywiście popracowałem 10 min w systemie płatne za wyniki i podlinkowałem znowu z […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *